شهادت امام زین العابدین (ع) تسلیت باد
سخنراني آقاي عباسي مدير عامل موسسه در گردهمايي مديران و مسئولين بانک توسعه تعاون(دي89) پي دي اف چاپ پست الكترونيكي

سخنراني آقاي عباسي مشاور حقوقي مدير عامل بانك توسعه و مدير عامل موسسه حقوقي رهپويان عدالت در گردهمايي مديران بانك توسعه تعاون دي ماه 1389 در سالن کنفرانس هتل المپيک تهران  


201201104077

201201104080

 

بسم الله الرحمن الرحيم و به نستعين والله خيرناصر والمعين

پيشاپيش از ارائه مطالب بواسطه پراکندگي عذرخواهي مي كنم .آقاي مهندس عظيمي ؛‌مدير عامل و رئيس هيئت مديره بانك  دستور فرمودند امروز جهت

بيان اهم موضوعات حقوقي در تعيين استراتژي و نکات ضروري قابل طرح در جمع مديران ستادي سرپرستي هاي استانها  خدمت برسيم اگر چه بضاعت ما محدود  است آنچه درحدود و صلاحيت و بضاعت ماهست مباحث  لازم حقوقي مرتبط با موضوعات همايش تقديم حضور مي نمايم.

بحث تعيين استراتژي است تبيين مواضع به موازات همه اين تغييرات ؛مباحث حقوقي جايگاه خودش  را دارد  نگاه از منظر  حقوقي به موضوعات در تصميم  سازي و تصميم گيري جاي خودش  را دارد .

ملزم شدن عزيزان و همكاران  به دانش و منش حقوقي به جهت اينكه آسيب  را به حداقل برسانيم و طبعاٌ كسي كه  آسيب پذير  نباشد آسيب رسان هم نيست   ،  بحث ديروز جلسه همايش با سخنراني وزير محترم جناب آقاي دکتر عباسي ومدير عامل محترم بانک توسعه تعاون جناب آقاي مهندس عظيمي را كه پيگيري  مي كردم  از طريق پايگاه اطلاع رساني بانک توسعه تعاون فرمايشات وزير محترم دكتر عباسي را پيگيري ميکردم  كه تبيين مواقع تعاون الحق و الانصاف بعد از مرحوم شهيد بهشتي (رحمة الله عليه)كه تعاون را نسخه شفابخش اقتصاد اسلامي مي دانستندقاعده و توجه و ميل  به تعاون و تعاون گري را احياء نمودندکه اين مجاهدت ايشان درخور تقدير و تشكر است .

آرزوي سعادت و سلامت براي ايشان و همه همکاران و همدلان و هم پيمانان ايشان را تا تحقق منويات مقام معظم رهبري و آرمان گرانقدر امام راحل و شهداي گرانقدر از درگاه حق تعالي سبحان مسئلت داريم.

فرمايشات ديروز آقای عظيمي  مدير عامل محترم و رئيس هيئت مديره بانك  كه  بيان فرمودند در ارائه دانش و منش از طريق  سيستم هاي

آنلاين(on line) و آفلاين(of line) را مورد تاكيد قرار دادند ؛ در همين راستا موازين قانوني و آموزش به جهت ارتقاي دانش  همكاران  از منظر حقوقي مورد تاكيد است . از فرمايشات برادر گرامي دکتر خرسند مديرعامل محترم امور بانکداري وبيمه وزارت اقتصاد و دارائي و برادرگرامي جناب دکتر فاضليان مديرکل محترم موسسات غير متشکل پول بانک مرکزي جمهوري اسلامي که دانش و منش اتخاذي نکات بسيار مهم و ارزشمندي را در روز جاري ارائه فرمودند قابل استفاده و در خور تقدير است

ضمن اينكه ما در جلسه گذشته در همایش سراسری در مشهد مقدس با توجه به وقت كم مباحثي  را مطرح كرديم  که انتظار مي رفت مسئولين محترم روابط عمومي  بانک که با جمع بندي جلسات و همايش ها دستيابي  به راهكارها با توجه به هزينه و در راس آن هزينه . اوقات شريف  عزيزان است كه جمع مي شوند انتظار و خواهش دارم به اينكه  عزيزان مدعو  ،‌عزيزان هيئت مديره ؛کساني که نقشه  راه

را ترسيم ميکنند  طي مدت اين جلسه و يا جلسات  بعد نكات مهمي  را  بيان مي فرمايند  ضرورت دارد به اينكه  خطا كم  شود و به اين مسائل آگاهي كافي داشته باشيم  از اين جهت ما در بحث مطالبات معوق در جلسات گذشته مباحثي به عرض دوستان رسانديم (مسائل در پايگاه اطلاع رساني موسسه متبوع

www.rahpooyanedalat.com جهت مراجعه و ملاحظه عزيزان موجود است.

طبيعي است براي سيستمي كه افتخارخدمت رساني به جامعه اسلامي را با اشتغال به امور  بانكي دارد آنهم سيستم نويني  كه مسئوليت و جايگاه قانوني خاص دارد رسالتش  سنگين است يعني در سهم 25   درصدي تعاون در حول  بانكداري و مسائل پولي  ، ضرورت دارد دوستان ما به مسائل  و موضوعات ذيمدخل و اتفاقات حقوقي مرتبط توجهي بيشتر داشته باشند ؛ تا با روز آمدي و کار آمدي در عرصه رقابت به توفيق بيشتري نائل آيند .

انتظار مي رود عزيزاني كه بعنوان انديشمندان،سكان و مديريت اين مجموعه رادرحيطه  جغرافيايي خودشان در  شهرستان و استان هادارند برآيند كار را تعقيب كنند .

همايش  هايي كه بانك  هاي متعدد  با رسالت دولتي همه روزه مي گذارند بطور مستقيم و حتي ،موضوعات مرتبط  با همايش هاي غيربانكي،مث

ل همايش روز گذشته نيروي  انتظامي درامر مفاسد اقتصادي و پيگيري هاي موضوع اين چنيني با موضوع رانت اطلاعاتي، بطور مستقيم در ارتباط با  كار من و شماست رصد نمايئم ودراين خصوص موضوع مهم ديگر تحت عنوان بهداشت پرونده اي نکاتي را بيان نمايم و اينكه  ما در  امر برگزاري همايش هاي  مرتبط  اگر غافل باشيم و با لحاظ جايگاههاي حقوقي به  روز نباشيم بازنده هستيم و قطعاٌ شهدا  از ما نخواهند گذشت .

بحث ديگر،جايگاه تعاون و خدمت رساني در امر بانکداري متناسب با اهداف قانوني مقرره در برنامه پنجم توسعه که بالغ بر 50 ماده در امر تعاون و بسياري از اين مواد  بطور مستقيم در خصوص مسئوليت  شماست بعنوان بانك توسعه تعاون مورد بررسي و مطالعه قرار گيرد تا از اين رهگذر همراهي و همدلي خود را عملا" با مقنن در عرصه اجرائي سهم قابل توجه اي توسعه جامعه اي اسلامي بعنوان فرهيختگان و خدمتگزاران محلص خداپسندانه انجام وظيفه نمائيم  جالب توجه   اينكه تفاوت و تمايز اين  برنامه با برنامه  چهارم توسعه در امر آموزش و تحقيقات بطور  مستقيم مورد تاکيد قرار ميگيرد. و تصدي گري با شما عزيزان است . که با يافته هاي مبتني بر دانش و آگاهي قانوني و ارتقاء علمي و تجربي رقابت نمايئد

لذا ما را چاره  اي نيست به تعبيري  اگر بر اين چرخه  در حال  حركت اگر بايستيم خودمان را آسيب مي رسانيم .

ما را گريزي نيست در  اين كشتي در حال حركت همه فعال باشيم اين نيست  هر كسي غفلت كند خداي نا كرده شعاع مشكلاتش ديگران  را 

خواهد گرفت.

به قول حضرت  امام « ره »  ما  مامور به تكليف هستيم و نتيجه  فرع  بر اصل  تكليف  است مقدر الهي اين  بود كه  ما خدمت شريف شما باشيم آنچه  خير  است از ذهن خطور کندبر زبان جريان پيدا كند.انشاء ا... هدايت الهي  در توجه و تمسک موضوعات  بويژه آگاهي بخشي در امر قوانين موضوعه و مبتلابه مفيد فايده  باشد .

لذا ما در  روند كار ضرورت  و اهميت موضوع به مطالبات معوق و سر رسيدگذشته ومشکوک الوصول،حتي لا وصول به عرض دوستان رسانديم و تاكيد  بر اين موضوع که50  درصد از توان  ما در  بحث جذب و نگهداري منابع و 50  درصد ديگر ،تلاش در امر چگونگي پرداخت تسهيلات است تاكيد بر آگاهي دوستان  در هر زمينه اي كه مسئوليتي دارند  ؛ مديران يا هيئت مديره فراهم خواهند كرد كه  ساز و كار هايي  را تعريف خواهند كرد عزيزان ما به مباحث حقوقي در خصوص جايگاه چك و سفته، اوراق ،عقود  و جرائم اينترنتي و پيشرفته رايانه اي  ساير مسائل به لحاظ حقوقي آشنايي مناسب و متناسب پيدا كنند.

من با تعدادي از پرونده هاي  بانك توسعه و بسياري  از پرونده هاي در بانك هاي دولتي  و هزاران پرونده در موسسات مالي و اعتباري  عملاٌ دست و پنچه  نرم كرده ایم و از جديرترين متد به عنوان خروجي و فرآيند تحقيقات و پژوهشهاي انجام شده در کميسيونهاي موسسه متبوع در داخل و خارج کشور به تجربه آگاهي يافتيم  باور بفرمائيد در  كوچكترين و ظريف  ترين موضوعات اگر آگاهي لازم و به هنگام و دقيق و

ظريف نداشته باشيم،ما آسيب پذير هستيم بطوريكه به  راحتي با  حسن اعتماد به كسي كه تسهيلات كلان مي گيرد در  منظر و حضور ما چكي را امضاء مي كند  كه امضاي  خودش  نيست ؟؟؟!!!

چكي  را در  اختيار  مي گذارد  كه كپي رنگي است؟؟!!

تسهيلاتي   با هويت مجعول ميگيرند؟! تا ده  سال طرف  فكر مي كرد خودش است  ولي  بعد  مي بيند با  هويت و شناسنامه برادرش گشايش  حساب   در بانك هاي ديگر  كرده و حتي تسهيلات گرفته است؟؟‍!!

شركت هاي  كلان را  با  شخصيت مجعول  ايجاد كرده و پول هاي كلان  را  برده  است؟؟!! وصدها مصادیق دیگر که بدلیل بدآموزی ویا پرهیز از بازآموزی صرفه نظر میکنم

در همه مسائل مصاديقش را گفتيم و در همه مسائل تميز دادن و تشخيص دادن و تطبيق دادن اين موضوع نياز  به دانش هاي ابتدايي  است كه  بعضي از دوستان مكلفند به اين موضوع در بعد مطالبات همواره تاكيد بر انجام وظائف بر اساس  ضوابط مقرره و ضابطه و قانوني كه در آخرين نسخه تائيد شده که همان آئين نامه  پيگيري و وصول مطالبات كه در آبان ماه سال1388  در 26 ماده  تصويب شده است.

ما در جلسه قبل ايرادات و اشکالاتي که به عنوان خلاءموجبات سوء استفاده افراد در گريز از قانون خواهد شد اشاره کرديم را عرض کرديم . و آئين نامه را مورد نقد حقوقي قرار دادم و انتظار داشتم متوليان امر قانوني چاره اي در رفع نواقص با اصلاح آن مي پرداختند .

Untitled.tt

201201104082

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ا

مروزه که بالغ بر 4ماه از آن جلسه گذشته است.و با بررسي که از همه سايت ها (بانک مرکزي؛وزارت اقتصاد و..)من پيگير موضوع شدم ولي هنوز ما تغييراتي در اين آيين نامه نديديم.اين آيين نامه ايرادات متعددي دارد. که ذيلا"  به اختصار به بعد از آنها اشاره مجدد مي نمايم

{الف-ضمانت اجرا مواد2 الي 8 موسسات مالي و اعتباري پيش بيني نشد!!در صورت عدم انجام وظيفه مقرره توسط موسسات مذکور ضمانت اجرائي آن چيست ؟

ب-ضمانت اجراماده 3در تکليف بانک مرکزي؟؟!!

ج-ماده 17 مسئوليت شخص حقيقي است،اما تخلفات ناظر به شخصيت حقوقي است.

د-ماده 11در محروميت به نظر مغاير ق مدني و مستلزم حکم محکمه صالحه است(مغاير حقوق شهروندي است)

ه-ماده 14 اجازه برداشت وجوه از حساب ضامنين با اسقاط حق طرح دعوي!!به نظر مغاير قانون و مناقشه برانگيز است.

و-ماده 12 در شروط ضمن عقد در درصد جرايم متعلقه !!نوعي مجوز تاخير است ،تاخيربه شرط پرداخت جرايم نهايي14%؟؟!! که هدايت و دلالت بدهکاران به قبول جريمه 14 درصدي طي سالهاي متمادي است؟؟

چون متولي در ارائه پيشنهاد و اصلاح آيين نامه بر اساس ماده 5 قانون اعطاي تسهيلات بانکي وزارت اقتصاد و دارايي و بانک مرکزي است در خصوص اين بانک مجمع بانک  وزارت تعاون مسئوليت دارد. دوستان هيئت مديره در جهت اصلاح ميتوانند از اين جا شروع  کنند ماهم در جهت اصلاح کمک خواهيم داد اين موضوع پيگيري شود.کما اينکه در خيلي از مصوبات استاني دولت با ارائه پيشنهاد حقوقي توسط حقوقدانان و اعضاءمتخصص مجرب کميسيونهاي موسسه متبوع  تغييراتي ايجاد کرديم.اين مسئله بايد اصلاح شود تا قانوني با حداقل نواقص و اجرا که هرگونه سوء استفاده از خلاء ها را براي افراد ذيربط ايجاد کند براي مجوز پيگيري در بانک باشد.

اگرنه همان بلايي بر سر ما مي آيد که از سال 83 تا بحال بر سر ما آمد.

در برنامه سوم توسعه قرار بر اين شد که بر اساس بند "ج "ماده(10)‌که تسهيلات حدود 20 درصد ساليانه کاهش پيدا کند؟؟!! نه تنها کاهش پيدا نکرده .بلکه از سال 83و 84 که هفت (7) هزار ميليارد تومان و در سال 85 ده(10)هزار ميليارد تومان و در سال 86 سيزده ونيم(13.5)هزارميليارد تومان و در سال 87 بيست و شش(26) هزار ميليارد تومان و در سال 88 حدود چهل (40)هزار ميليارد تومان ودر سال 89 نيز بالغ بر 50 هزار ميليارد تومان مطالبات بانک ها افزايش يافته است آنهم در صورتيکه  مطالبات شفاف نشده اي که جناب آقاي دکتر خرسند اشاره مهمي  داشتند ..

لذا من در خاتمه و به عنوان نتيجه بحث موضوع مهم ديگري  چند نکته را خدمت دوستان عرض ميکنم و شما را به خدا مي سپارم.

تاکيد مجدد بر موضوع  بهداشت پرونده اي را در اين جلسه مورد نظر است. در بهداشت پرونده از پرونده تسهيلاتي ،مطالباتي ، اقدامات قانوني بايد در دسترسي ها و مسئوليت ها و اختيارات ضوابط دقيقي تدوين گردد.

در دستگاه قضايي در بحث اطلاعات پرونده اي نيز به اين رسيدند ؛ رانتي که به بهانه رايزني ها و مساعدت ها در امر پرونده ها ايجاد شده براي افراد ذينفع و ذي ضرر خيلي مهم است که مدارکي از پرونده به اينها بصورت مکتوب گزارش شودو برا ي خروج اطلاعات از پرونده به قيميت هاي متعددي از مجموعه افراد سوء استفاده ميکنند.

اين نقض در تمامي پرونده ها و بانک ها و دستگاه هاي قضايي  متاسفانه موجبات آسيب پذيري در روند پيگيري است.

لذا امروزه يکي از نکته هاي مهم آسيب پذيري ما است که متأسفانه ما فکر ميکنيم چک و يا سفته ويا پولي که علامت اوراق بهاداري دارد داراي ارزش انتظامي است ! !

نسبت به اين موضوع هم دوستان مسئول ضابطه اي را تدوين  کنند که صلاحيت افراد در مقاطع مختلف و به تناسب مسئوليت ها براي دسترسي به اوراق پرونده ها و نگهداري پرونده ها (از جايي که مطالبات معوق رفته ) و پيگيري پرونده ها ...به عنوان مثال در يک پرونده کلان با ارزش چند ميليارد توماني يک اخطاريه يا اوراق قضايي و.. اگر به موقع نرسد و برگرددويا اطلاعاتي از پرونده درز پيدا کندو... طبعا" لازم است طرف به هر قيمتي باعث ايجاد انحراف در مجموعه گردد و با توجه به وقت محدود به موضوعات اشاره کردم. حسن ختام کلام خود را با اشاره به فرمايشات وزير محترم تعاون برادر گرانقدر دکتر عباسي طي مدت گذشته در مبحث تعاوني و تعاوني گري رشد و توسعه تعاون و احياي اصول مترقي 43 و44 قانون اساسي که بحق مديون تلاش و محوريت ايشان بدون سياست بازي و هرگونه مسائل ديگر با وجود مقاومت هايي سودجویانه که در عرصه خصوصي و رقباي اين قصه وجود داشت واقعا" چاره کار با همت بلند که رسالت اصلي بانک توسعه تعاون است مطالبي را به لحاظ قانوني ياد آور دوستان باشد که فرصت نشد عذر خواهي ميکنم.

ان شاء الله خداوند توفيق دهد که ما،در جايگاهي که قرار مي گيريم آگاهي و آشنايي به مباني اجتماعي مبتني بر شرع انور  و  قانون به ويژه قوانين مبتلاء به  پيدا کنيم.آنهم با ژرف انديشي که ذخيره آخرت اموات و اولاد و شهدا باشد و چراغ راه اولاد آيندگان  ما باشد و ما بتوانيم سمت و سويي رااختيار کنيم که مشمول عنايت  حق تعالي باشد.و اداي وظيفه کرده باشيم و مقبول درگاه حق باشد.با عذر خواهي مجدد ادامه جلسه را با صلوات بر محمد و آل محمد شما را به خداي سبحان مي سپارم. و السلام عليکم ورحمه وبرکاته.

 
 

 

Friends Online

Powered by EvNix