به گزارش تسنیم مجتبی نظری پس از پایان دادگاه سعید مرتضوی در ارتباط با بخش دوم پرونده سازمان تامین اجتماعی اظهار کرد: متاسفانه در جلسه امروز آقای مرتضوی حضور نداشت و فقط وکلای وی در دادگاه حضور داشتند. البته در مجموع جلسه خوبی بود و دادگاه با حوصله، مطالب ما و وکلای متهم را استماع کرد.

این وکیل دادگستری در پاسخ به سوالی مبنی براینکه آیا عدم حضور مرتضوی در دادگاه تخلف نیست؟ گفت: علی‌القاعده در پرونده‌های کیفری باید خود متهم حضور داشته باشد اما اینکه چرا آقای مرتضوی در جلسه دادگاه حضور نیافته و بی توجهی کرده را نمی‌دانیم.

نظری اضافه کرد: ادامه جلسه به روزهای آینده موکول و قرار شده جلسه بعدی در اسفند ماه برگزار شود زیرا برخی مطالب هنوز مطرح نشده است.

وکیل سازمان تامین اجتماعی افزود:در این پرونده، دادگاه تا به حال اتهام اختلاس را وارد ندانسته و تصرف در اموال عمومی را مطرح کرده است. طبق قانون موضوع تصرف اموال عمومی شامل این است که کسی از ماشین دولتی استفاده کرده باشد ولی قصدش تملک ماشین نیست و فقط از آن استفاده کرده است ولی کسی که پول را برمی‌دارد و به دیگری می‌دهد یا خودش تصرف می‌کند؛ دقیقا اختلاس است.

مرتضوی در بخش دوم پرونده تامین اجتماعی در شعبه 1057 دادگاه کارکنان دولت به اتهام تصرف غیرقانونی و اهمال در انجام وظیفه به ترتیب به تحمل 70 و 65 ضربه شلاق محکوم شده است.

مرتضوی چندی پیش با حکم شعبه 22 دادگاه تجدیدنظر استان تهران از اتهامات بخش نخست پرونده تامین اجتماعی تبرئه شد.

او در پرونده شکایت روح‌الامینی اولیاء دم یکی از جان‌باختگان حادثه بازداشتگاه کهریزک هم از سوی دادگاه تجدیدنظر به تحمل دو سال حبس تعزیری محکوم شده است.