دکتر ظفرقندی در خصوص تصویب تعرفه و مالیات برای پزشکان تا ۳۵ درصد حق‌الزحمه‌شان، گفت: بعد از سلب اختیار سازمان نظام پزشکی در تعیین تعرفه بخش خصوصی این نخستین بار است که در تعیین تعرفه از شورای عالی بیمه، با مصوبه اخیر مجلس سلب اختیار می‌شود.

وی در خصوص پیامدهای منفی خروج پزشکان از بخش دولتی، افزود: پیش‌بینی می‌شود در سال ۹۷ بیماران در بیمارستان‌های دولتی با مشکلات فراوانی مواجه شده و هزینه پرداخت از جیب مردم بالا رود که این امر قطعا به روابط بین بیمار و پزشک لطمه خواهد زد.

ظفرقندی ادامه داد: در حال حاضر در بسیاری از بیمارستان‌ها در سراسر کشور پرداخت حق‌الزحمه پزشکان و سایر کادر درمانی تا بیش از یک‌سال تاخیر دارد. به عبارت دیگر در بهمن سال ۹۶ حقوق بهمن سال ۹۵ در حال پرداخت است. پیش بینی می‌شود که همین وضع در سال ۹۷ نیز ادامه یابد. علاوه بر این تعیین مالیات تا ۳۵ درصد از سوی مجلس که شامل کارانه نیز می‌شود، به معنای کسر حق‌الزحمه و عدم پرداخت بخش زیادی از مطالبات معوق همکاران‌مان نیز هست.

وی در خصوص تاثیر عدم افزایش تعرفه‌ها در سال ۹۷ بر بخش خصوصی، گفت: این مساله به منزله نادیده گرفتن قیمت واقعی خدمات و نادیده گرفتن افزایش هزینه‌های مربوط به حاملین انرژی، حقوق و دستمزد کارکنان، لوازم و تجهیزات پزشکی و فنی و... است و بیش از پیش به اقتصاد بخش خصوصی فعال در حوزه سلامت لطمه وارد کرده و به تعطیلی بسیاری از مراکز تشخیصی و درمانی منجر  خواهد شد.

بنابر اعلام اداره کل روابط عمومی سازمان نظام پزشکی، وی تاکید کرد: اتخاذ سیاست‌های انقباضی، در نهایت سلامت جامعه را با چالش موجه خواهد کرد و به اصل عدالت در سلامت آسیب خواهد رساند.

به گزارش الف، سومین جلسه بررسی جزئیات لایحه بودجه ۹۷، روز گذشته در دو نوبت صبح و عصر، با بررسی بخش درآمدی تبصره‌ ۶ لایحه بودجه در مجلس شورای اسلامی برگزار شد. یکی از مهم‌ترین مصوبات جلسه علنی دیروز پارلمان، بخش درآمدی بند الف تبصره ۶ این لایحه است که علاوه‌بر تعیین سقف معافیت مالیاتی حقوق کارکنان دولتی و غیر‌دولتی، به تعیین میزان مالیات بر حقوق و درآمد مازاد بر این سقف می‌پردازد.

نمایندگان دیروز، این بند از تبصره ۶ را بدون ایجاد تغییر در آنچه کمیسیون تلفیق به تصویب رسانده بود، مصوب و مقرر کردند که حقوق‌های کمتر از ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان در ماه که مجموع سالانه آن کمتر از ۲۷ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است، در سال ۹۷ از پرداخت مالیات معاف و بالاتر از این رقم نیز مشمول مالیات پلکانی شود. دولتی‌ها در لایحه پیشنهادی خود، سقف معافیات مالیات بر درآمد را ۲ میلیون تومان در ماه که مجموع سالانه آن ۲۴ میلیون تومان می‌شود، تعیین کرده بودند. کمیسیون تلفیق اما این سقف را افزایش داد و حقوق‌های ماهانه کمتر از ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان را معاف از مالیات اعلام کرد؛ موضوعی که دیروز در صحن علنی مجلس نیز به تصویب رسید.

از سوی دیگر، مجلسی‌ها بر مبنای پیشنهاد مصوب کمیسیون تلفیق، نرخ مالیات بر کل درآمد کارکنان دولتی و غیردولتی اعم از حقوق و مزایای فوق‌العاده و کارانه و... به استثنای تبصره ۱ و ۲ قانون مالیات‌های مستقیم مربوط به امور پژوهشی و دانشگاهی را به‌صورت پلکانی تعیین کردند؛ بر این اساس، مازاد تا سه برابر سقف تعیین شده معاف از مالیات، مشمول مالیات ۱۰ درصد می‌شود. بر این مبنا، حقوق از ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان تا ۶ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان، مشمول مالیات ۱۰ درصدی است. همچنین برای حقوق‌های مازاد سه برابر تا چهار برابر، یعنی از حقوق ۶ میلیون و ۹۰۰ هزار تومانی تا حقوق ۹ میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی، ۱۵ درصد مالیات تعیین شده است. مازاد چهاربرابر تا ۶ برابر نیز که حقوق‌های از ۹ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان تا ۱۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی را شامل می‌شود، مشمول مالیات ۲۵ درصدی است. در نهایت برای حقوق‌های مازاد ۶ برابر، یعنی حقوق‌های بالای ۱۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان، ۳۵ درصد مالیات تعیین شده است