شهادت امام زین العابدین (ع) تسلیت باد
استان فارس با ۴ هزار دیده‌بان پیشگیری رتبه نخست را در کشور دارد پي دي اف چاپ پست الكترونيكي
معاون اجتماعی دادگستری استان فارس در گفت‌وگو با میزان:
خبرگزاری میزان- معاون اجتماعی دادگستری استان فارس با تشریح وظایف دیده‌بانان پیشگیری گفت: استان فارس با فعالیت بیش از ۴ هزار دیده‌بان پیشگیری در قالب ۱۵۰ هسته عمومی و تخصصی رتبه نخست در کشور را دارد.

استان فارس با ۴ هزار دیده‌بان پیشگیری رتبه نخست را در کشور دارداحمد رحمانیان معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان فارس در گفت‌وگو با خبرنگار گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان با اشاره به نقش دیده‌بانان پیشگیری از جرم در کاهش آسیب‌های اجتماعی گفت: استان فارس با فعالیت بیش از ۴ هزار دیده‌بان پیشگیری در قالب ۱۵۰ هسته عمومی و تخصصی رتبه نخست را در کشور دارد.

وی با اشاره به نقاط تمایز انقلاب اسلامی ایران با دیگر انقلاب‌های جهان اظهار کرد: نفی قدرت شرق و غرب و عدم وابستگی به اردوگاه شرق و غرب، حق‌جویی، عدالت، حق‌طلبی، نفی استبداد و استکبار و حرکت بر مدار اسلام و ارز‌ش‌های اسلامی و عدم تبعیت از ایده‌ها و تز‌های نوین در جوامع سرمایه‌داری و کمونیستی از مهم‌ترین ویژگی‌های انقلاب اسلامی ایران است.

این مقام مسئول با اشاره به مردمی بودن انقلاب اسلامی، تصریح کرد: نقش مردم اساسی‌ترین ویژگی انقلاب ایران است و جنبه تشریفاتی ندارد. انقلاب توسط مردم انجام گرفت و با وجود تمام فشار‌ها و تنگنا‌هایی که استکبار و صهیونیسم جهانی ایجاد کرده به پای انقلاب ایستادند.

معاون قضایی دادگستری استان فارس با اشاره به حضور و ایستادگی مردم در صحنه‌هایی مانند جنگ تحمیلی، عرصه سازندگی و تحریم‌های ظالمانه آمریکا بیان کرد: امام راحل (ره) مردم را علاوه بر صاحب حق و تکلیف در نظام اسلامی، صاحب و مالک کشور می‌دانست، بنابراین برای داشتن ایرانی آباد، با عزت و مقتدر باید از این نیروی عظیم بهره برد؛ چراکه یکی از اهداف شوم و پلید دشمنان داخلی و خارجی دور کردن مردم از صحنه‌های انقلاب و گسستن پیوند‌های پولادین آنان با آرمان‌های اجتماعی-سیاسی اسلام بوده است، بنابراین باید طبق توصیه حضرت امام (ره) کشور را با مشارکت مردم اداره کرد.

رحمانیان حوزه پیشگیری از جرم و آسیب‌های اجتماعی را یکی از عرصه‌های مهم درخشش مشارکت مردمی خواند و تصریح کرد: بر اساس نظر کارشناسان، پیشگیری‌های اجتماعی، وضعی و قضایی بدون مشارکت مردمی به نتیجه نمی‌رسند. امروزه به دلیل سهل‌انگاری و غفلت برخی از مسئولان و گرایش آن‌ها به زندگی اشرافی و دنیا‌طلبی و دوری از ارزش‌ها و آرمان‌های اصیل انقلاب اسلامی، شاهد افزایش آسیب‌های اجتماعی مانند طلاق، اعتیاد و... هستیم.

وی عدم مهیا شدن عرصه برای حضور و نظارت مردم بر عملکرد مسئولان را یکی از دلایل افزایش آسیب‌های اجتماعی معرفی کرد و گفت: قوه قضائیه در راستای بند ۵ اصل ۱۵۶ قانون اساسی و برنامه ششم توسعه اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی جمهوری اسلامی و بند دوم ماده ۱۳ قانون الحاق دولت جمهوری اسلامی به کنوانسیون سازمان ملل متحد، برای مبارزه با فساد و با رعایت سایر قوانین تشکیلات ستاد مردمی پیشگیری از جرم را به وجود آورده است.

این مقام قضایی خاطرنشان کرد: هدف اصلی این ستاد تشکیل بزرگترین تشکل مردمی (شبکه اجتماعی) قوه قضائیه با قابلیت نقش آفرینی برای آحاد و اقشار جامعه در عرصه‌های مختلف فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی در راستای پیشگیری از جرم و جلب مشارکت عامه مردم و انسجام بخشیدن به تلاش‌های مردمی و نهاد‌های مدنی کشور برای اصلاح جامعه و تعمیق تضمین امنیت سلامت اخلاقی، اجتماعی و مشارکت مردم در تأمین امنیت دائم و پایدار است.

رحمانیان با بیان اینکه هر فرد دارای شرایط عمومی و اختصاصی و بدون سابقه کیفری با مدرک کارشناسی می‌تواند به عنوان دیده‌بان پیشگیری در سایت sajam.adliran.ir ثبت‌نام کند، متذکر شد: دیده‌بان پیشگیری، فردی است که به‌صورت داوطلبانه و افتخاری تمایل به همکاری و فعالیت در هسته‌های مردمی، با آگاهی از اهداف و برنامه‌های ستاد دارد.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان فارس وظیفه اصلی دیده‌بانان را گزارش وقوع تخلفات و جرائم قبل از وقوع جرم به مراجع قضایی عنوان کرد و افزود: دیده‌بان پیشگیری از جرم مجاز به گزارش دهی در کلیه جرائم و آسیب‌ها و یا ناهنجاری‌های اجتماعی است، به طور مثال با گزارش مواردی مانند تخریب و غرس اشجار، قصد تصرف اراضی ملی و یا عرصه‌های زیست‌محیطی قبل از وقوع جرم می‌توان با تشکیل پرونده و صدور دستورات مقتضی و پیگیری از سوی مراجع مسئول از تصرف و تخریب جلوگیری کرد.

قاضی رحمانیان از برگزاری همزمان دوره‌های آموزش دیده‌بانان پیشگیری از جرم در کلیه شهرستان‌های استان فارس با هدف ارتقاء آگاهی‌های قضایی، حقوقی و اجتماعی خبر داد و تأکید کرد: استان فارس با فعالیت بیش از ۴ هزار دیده‌بان پیشگیری در قالب ۱۵۰ هسته عمومی و تخصصی رتبه نخست در کشور را دارد.

وی ادامه داد: در شیراز نیز ۱۲۰۰ نفر در ۲۵ هسته تخصصی و ۲۵ هسته عمومی در سامانه سجام اعلام آمادگی کردند که اصناف، فرهنگیان، وکلا، مشاورین املاک، اساتید دانشگاه، روحانیون، ورزشکاران، حقوقدانان، رسانه، محیط‌زیست، سایبری (فضای مجازی)، هنرمندان، هیئت مذهبی، امربه‌معروف و نهی از منکر برخی از این هسته‌های تخصصی هستند.

وی از مردم خواست به منظور مشارکت عمومی در اصلاح جامعه و اعلام وقوع تخلفات و جرائم مشهود و انعکاس دیدگاه‌های خود به دستگاه قضایی استان و عضویت به نام دیده‌بان پیشگیری در این سامانه ثبت‌نام کنند.

 
 

 

Friends Online

Powered by EvNix