شهادت امام زین العابدین (ع) تسلیت باد
آخرین اخبار از حادثه بیمارستان دولتی در اصفهان؛ واکنش وزیر بهداشت/ درآوردن بخیه به‌دلیل ناتوانی مال پي دي اف چاپ پست الكترونيكي
در روز ۱۵ آذر خبری در جامعه ایران از زبان وزیر بهداشت منتشر شد که اذهان عمومی را به‌شدت رنجاند، خبر این بود که کادر پزشکی در خمینی‌شهر اصفهان به‌دلیل ناتوانی مالی خانواده‌ای برای پرداخت مبلغی حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰هزار تومان بخیه صورت یک کودک را که زده بودند، کشیدند.{اینجا} حالا واکنش ها به این اتفاق از سوی مسئولان آغاز شده است.

به گزارش الف، دکتر سید حسن هاشمی در خصوص حادثه ای که در یکی از بیمارستان های دولتی اصفهان رخ داده و طی آن بخیه های چانه بیمار به دلیل عدم توانایی مالی کشیده شده بود، گفت: بنده هم آخر وقت دیشب از این حادثه مطلع شدم و دستور دادم یک تیم به محل اعزام شوند و تحقیقات لازم را انجام دهند.

وی گفت: رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ضمن عذرخواهی از وقوع این حادثه، افراد متخلف مانند پزشک و مسئول شیفت را به دستگاه های قضائی معرفی کرده است.

هاشمی تصریح کرد: تحقیقات لازم درباره این موضوع به دقت انجام خواهد شد و اگر افرادی متخلف باشند، با آنها برخورد قانونی خواهدشد.

وزیر بهداشت در پاسخ به این پرسش که مگر بیمارستان های دولتی وجهی از بیمار دریافت می کنند، افزود: ظاهرا این بیمار بیمه نبوده است. اما بیمه نبودن هم دلیلی برای چنین حرکتی نمی شود و برای من هم جای سوال بود و به همین دلیل دستور دادم تا تیم بازرسی به محل اعزام شود و تا ظهر امروز نتایج بررسی ها مشخص خواهد شد.

وی گفت: این خبر در فضای مجازی دست به دست شده بود که شب گذشته با رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفتگو کردم که ایشان ضمن عذرخواهی، اقدام های درستی انجام داده بود و امیدواریم که در خصوص این موضوع به عدالت رفتار شود.

به گزارش الف، مدیرکل دفتر شکایات وزارت بهداشت هم با اشاره به اینکه درآوردن بخیه به‌دلیل ناتوانی مالی در تاریخ خدمات پزشکی ایران تأسف‌بار و نادر است، گفت: واقعاً مسئولان وزارت بهداشت در شوک هستند، زیرا اگر پزشک چنین دستور غلطی را داده چرا پرستار آن را اجرا کرده است؟

در این رابطه دکتر سیدسجاد رضوی مدیرکل دفتر بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت بهداشت درباره جدیدترین اقدامات برای بررسی این رخداد تلخ به تسنیم گفت: هم اکنون که با شما صحبت می‌کنم حدود سه ساعتی است که تیم بازرسی این پرونده از تهران وارد اصفهان شده‌اند و با وجود آن که هوا مساعد نبود و هواپیما نیز برای این سفر مهیا نبود با این وجود تیم بازرسی وزارت بهداشت با توجه به اهمیت این پرونده خودشان را به اصفهان رساندند.

وی ادامه داد: تمام کادر درمانی بیمارستان مذکور به‌همراه تمام مسئولان حوزه سلامت اصفهان از جمله خمینی‌‌شهر و مسئولان مرکز بهداشت این شهر به‌همراه خانواده بیمار مصاحبه خواهند شد زیرا این رخداد تلخ در طول تاریخ خدمات پزشکی کشورمان تأسف‌بار بوده است و به هیج عنوان پذیرفتنی نیست که در بیمارستان دولتی چنین تخلفی صورت پذیرد زیرا ما گاهی مشاهده کردیم که بیمار پولی برای پرداخت خدمات درمانی نداشته است و این پزشک و پرستار بوده است که حتی خودشان با مددکاری بیمارستان صحبت کرده‌اند و مشکل مالی بیمار را به هر صورت مدیریت می‌کردند.

مدیرکل دفتر بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت بهداشت تصریح کرد: به هر حال اگر بیمارستانی چه دولتی و چه خصوصی پولی درخواست می‌کند هیچ ارتباطی به پزشک و پرستار ندارد, در حالی که در این اتفاق مذکور ما شاهد آن هستیم که پزشک و پرستار مذکور باتجربه هستند و واقعاً هنوز هم بشخصه در یک شوک قرار داریم که چرا چنین اتفاقی رخ داده است.

سجاد رضوی عنوان کرد: بنابراین ما امیدواریم این اتفاق تلخ به این صورتی که تاکنون عنوان شده است، نباشد و تیم اعزامی بازرسی وزارت بهداشت به اصفهان نیز برای این امر تمام تلاش خود را خواهند کرد و به‌نوعی امیدواریم تمام این اتفاق تلخ فقط یک خواب باشد.

وی درباره اینکه پس از رسانه‌ای شدن این رخداد تلخ این مسئله مطرح شده است که اگر پزشک دستور کشیدن بخیه این کودک بیمار را داده است چرا پرستار آن را اجرا کرده است, در حالی که طبق قوانین پزشکی؛ پرستار می‌توانست اموری را که به‌ضرر سلامت بیمار باشد انجام ندهد, پاسخ داد: بله؛ کاملاً این مبحث درست است و البته جای بحث هم دارد زیرا در صحبت‌های اولیه‌ای که با پزشک مربوطه داشتیم وی عنوان کرده بود که به‌شوخی گفته است بخیه را بکشند و این سؤال پیش می‌آید که چرا پرستار آن را اجرا کرده است. زیرا بر اساس قوانین؛ پرستار می‌تواند دستورات پزشکی را که به‌ضرر سلامت بیمار باشد به سوپروایزر و یا رئیس بیمارستان گزارش دهد و آن کار را انجام ندهد.

سجاد رضوی درباره اینکه به هر حال در حدود ۱۰ روز از این رخداد تلخ می‌گذرد و خانواده این بیمار علت رسانه‌ای نشدن این مسئله را تهدید خودشان عنوان کردند، خاطرنشان کرد: این مسئله را نمی‌دانستیم ولی حتماً به تیم بازرسی منتقل می‌کنیم تا از این مسئله نیز جویا شوند و اطلاعات لازم را کسب کنند.

آخرین خبر/ بازداشت متخلفان بیمارستان اشرفی خمینی شهر
معاون دادستان شهرستان خمینی شهر گفت: ساعتی قبل کادر متخلف بیمارستان اشرفی این شهرستان برای انجام تحقیقات تکمیلی با دستور مرجع قضائی، بازداشت شدند.

یوسف کریمی یکشنبه شب افزود: در پی مراجعه شاکی به دادستانی شهرستان خمینی شهر و استماع اظهارات مادر و کودک پنج ساله این پرونده، دستور احضار متهمان صادر شد.

وی اضافه کرد: متهمان که یک پزشک و یک پرستار هستند پس از تفهیم اتهام بنا به دستور مقام قضائی برای انجام تحقیقات تکمیلی، روانه بازداشتگاه نیروی انتظامی شدند.
 
 

 

Friends Online

Powered by EvNix